Poprawny demakijaż to klucz do utrzymania cery w dobrej kondycji, bez zanieczyszczeń i zmarszczek. Sprawdź, jak krok po kroku wykonać demakijaż. Dzięki naszym radom codzienne zmywanie makijażu będzie szybkie i dokładne!
Demakijaż twarzy to bardzo ważny element wieczornej pielęgnacji. Jeśli będzie niedostatecznie dokładny, nałożone na skórę substancje aktywne z serum i kremu nie będą miały szansy dobrze wniknąć w skórę. Mitem też jest to, że makijaż pogarsza stan skóry. Często nie zaleca się nakładania makijażu osobom ze skłonnością do zapychania. To prawda, że do podkładu i pudru przyczepiają się zanieczyszczenia, ale to nieodpowiednie oczyszczanie z tych kosmetyków w głównej mierze powoduje kłopoty z cerą.
Krok pierwszy: płyn micelarny
Na pierwszym etapie demakijażu pozbywamy się kosmetyków kolorowych z oczu i brwi. Najbardziej pomocny będzie tu płyn micelarny, który w przeciwieństwie do mleczek do makijażu z reguły nie powoduje podrażnień i działa bardzo szybko. Już kilka sekund wystarczy, aby rozpuścić tusz do rzęs czy pomadę na brwiach. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie powinniśmy trzeć wacikiem po powiekach – taki zabieg powtarzany każdego dnia może przyczynić się do powstawania zmarszczek wokół oczu. Lepszym sposobem jest przyłożenie nasączonego wacika do powieki, a następnie, gdy kosmetyk się rozpuści, przetarcie wacikiem raz do zewnątrz, aby zebrać makijaż.
Krok drugi: olej do demakijażu
Za pomocą płynu micelarnego możemy oczywiście oczyścić również skórę z podkładu i innych kosmetyków, ale równie dobrze sprawdza się w tym celu stosowanie oleju. Jest też bardziej eko, bo nie potrzebujemy wacików. Odrobinę oleju, na przykład kokosowego, rozgrzewamy w dłoniach i nakładamy na policzki. Delikatnie masujemy kolejne partie twarzy. Szybko zauważymy, jak dobrze olej rozpuszcza nawet długotrwały podkład. Teraz olej, który połączył się z naszym makijażem musimy zmyć.
Krok trzeci: pierwsze mycie twarzy
Do mycia twarzy dobrze jest stosować delikatne pianki. Nie zalecamy codziennego stosowania żeli, w szczególności tych z drobinkami. Wcale nie umyjemy nimi lepiej twarzy, możemy za to naruszyć warstwę hydrolipidową. Najpierw zwilżamy twarz wodą, a następnie nakładamy odrobinę pianki i masujemy. Spłukujemy. Pierwsze mycie ma za zadanie zmyć nałożone wcześniej kosmetyki do demakijażu, czyli płyn micelarny i olej.
Krok czwarty: drugie mycie twarzy
Kosmetolodzy często namawiają do tego, aby twarz myć dwukrotnie. Dlaczego to takie ważne? Przy pierwszym myciu może wydawać nam się, że cera już jest dokładnie oczyszczona z makijażu. W rzeczywistości resztki kosmetyków mogły pozostać na linii włosów, przy uszach, na szyi i dekolcie. Drugie mycie jest po to, aby mieć pewność, że nasz demakijaż i oczyszczanie twarzy było dokładne.
Jeśli nie jesteście pewni, czy dobrze wykonujecie demakijaż, dobrym sposobem jest zastosowanie do wycierania twarzy po umyciu białego ręcznika lub białej bawełnianej koszulki. Na materiale w tym kolorze od razu zauważycie ewentualne resztki makijażu. Jeśli pojawia się pomarańczowa smuga, to znaczy, że choć na pierwszy rzut oka cera wydawała się czysta, demakijaż był niedokładny.
Tekst: Vers-24