- Centrum Nauki Kopernik
Ci, którzy jeszcze nie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik mogą spróbować zrobić to podczas nocy muzeów. Dla zwiedzających dostępne będą wszystkie galerie Centrum, a także wystawa czasowa Mikroświat oraz planetarium Niebo Kopernika. Organizator zapewnia, że atrakcji nie zabraknie (również przed budynkiem). Centrum Nauki Kopernik będzie czynne w godzinach 20:00 – 2:00 (ostatnie wejście o 1.00). W Planetarium pokazy będą odbywały się co pół godziny (20.30 – 1:30), natomiast bilety będą dostępne w kasie Planetarium już od godziny 10:00 rano. Chętnych do zwiedzania Galaktyki z pewnością nie zabraknie, dlatego spieszcie się, bo rozgwieżdżone niebo wszystkich nie pomieści!
- Muzeum Neonów
W ubiegłym roku Muzeum Neonów odwiedziło około 16 tysięcy osób! Lepszej rekomendacji chyba nie potrzeba. W tym roku organizator zaprasza na wspólne świętowanie Międzynarodowego Roku Światła. Jest to pierwsze i jedyne w Polsce muzeum neonów, którego otwarcie miało miejsce właśnie w noc muzeów (19 maja 2012 roku). Zobaczycie odnowioną, neonową Syrenkę oraz wiele innych, starych reklam powstałych po II wojnie światowej, a zwiedzaniu towarzyszyć będzie jak zawsze muzyka. Wejście od godziny 19:00 do 1:00 w nocy.
- Muzeum Czar PRL
Miłośnikom bajek polecamy Muzeum Czar PRL, które zabierze nas w podróż do świata bajek z minionej epoki. Na odwiedzających czekać będą sławni bohaterzy kreskówek oraz smakołyki w postaci waty cukrowej. W tę noc dorośli poczują się jak dzieci i z pewnością nie będą się nudzić, czekają na nich także gry z czasów młodości – kapsle, klasy i guma do skakania. Dobra zabawa gwarantowana! Wejście od godziny 19:00 do północy.
- Fabryka Czekolady E. Wedel
Jak co roku, na miłośników słodyczy czeka fabryka czekolady Wedel. Zobaczymy między innymi słynną linię produkcyjną, Pracownię Rarytasów (dowiecie się jak odbywa się produkcja czekolady oraz słynnego torcika wedlowskiego!), Salę Pamięci (dawny gabinet Jana Wedla) oraz galerię czekoladowych rzeźb, która z całą pewnością na długo pozostanie w pamięci. Każdej grupie zwiedzających towarzyszyć będzie przewodnik. Dodatkową atrakcją są słodkie niespodzianki! Zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa do północy. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ, jak co roku, z pewnością czeka nas dość długie oczekiwanie w kolejce.
- Historyczny rejs po Wiśle
Na miłośników żeglowania oraz historii czeka specjalny rejs po Wiśle statkiem Loewentin. Trasa ma początek przy Centrum Nauki Kopernik, między mostem Poniatowskiego, a mostem Śląsko-Dąbrowskim. Statek odpływa z barki „Atalanta”, następnie kieruje się w stronę mostu Grota, przepływając obok Starówki oraz Parku Fontann, następnie zawraca, kierując się z powrotem pod barkę „Atalanta”, gdzie kończy się wycieczka. Podróży towarzyszyć będą opowieści przewodnika, między innymi na temat Powstania Warszawskiego, Warszawy w czasach PRL‑u oraz zabytków stolicy. Do dyspozycji gości będzie płatny grill oraz bar. Czas trwania rejsu to około godziny. Pierwszy rejs rozpocznie się o godzinie 19:00, kolejne o godzinie 21:00 oraz 23:00.
- Łazienki Królewskie
Miłośników sztuki oraz muzyki zapraszamy na spacer po Łazienkach Królewskich. Na scenie na Stawie Południowym przy Amfiteatrze wystąpią Adam Strug oraz Wojciech Waglewski. Adam Strug jest muzykiem i pieśniarzem oraz scenarzystą dokumentalnych filmów o muzyce ludowej. Wykonuje między innymi muzykę kurpiowską. Wojciech Waglewski to polski gitarzysta, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Wspólny projekt promuje nową płytę Adama Struga, której producentem jest Waglewski. Występ odbędzie się o godzinie 21:30.
W Pałacu na Wyspie zwiedzający zapoznają się z nowym projektem badawczym, który polega na cyfrowym odtworzeniu niezachowanych malowideł Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta. Na plafonie w Sali Salomona zostanie wyświetlone zrekonstruowane malowidło Sen Salomona i to właśnie sen będzie motywem przewodnim zwiedzania Pałacu. W Rysownicy Snów profesjonalny rysownik przełoży nasz sen na obraz. Każdy zwiedzający otrzyma niespodziankę – „Królewski sennik” (wykaz symboli wraz z wyjaśnieniem, co oznaczają). W tym roku ogrody będą otwarte do świtu, Pałac na Wyspie od 19.00 do 2.00 w nocy, zaś Stara Kordegarda (miejsce działania Rysownicy Snów) w godzinach 19.00 – 24.00.
- Pałac Kultury i Nauki
W tym roku w związku z 60-leciem istnienia Pałacu Kultury i Nauki, organizatorzy zapraszają na zwiedzanie podziemi budynku. To wyjątkowa okazja, aby na własne oczy zobaczyć, co kryją podziemne korytarze pałacu. Trasa zwiedzania obejmuje wystawę pamiątek Pałacu Kultury i Nauki, pomieszczenie dyspozytorni technicznej oraz korytarze piwnicznych kondygnacji. Spacer po podziemiach PKiN rozpocznie się w holu głównym spod zegara (wejście od ul. Marszałkowskiej), natomiast zakończy w holu windowym. Zwiedzanie będzie odbywało się wraz z przewodnikiem, co pół godziny w grupach 15-osobowych. Pierwsza grupa wejdzie o godzinie 19:00, zaś ostatnia ma rozpocząć zwiedzanie o 00:30.
Tekst: Martyna Ludwiniak
Grafika: Vers-24
For Vers-24, Warsaw