Lato odeszło w zapomnienie, chociaż wysokie temperatury i słoneczna pogoda długo dawały nam się we znaki. Wraz z nadejściem jesieni powitaliśmy bardziej pochmurne dni i być może wydaje Ci się, że czas pożegnać się z kremem SPF na kolejne miesiące – nic bardziej mylnego! W dalszym ciągu konieczne jest, aby chronić skórę przed promieniami UV. Zwłaszcza, że skutki ekspozycji na słońce kumulują się i dlatego stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym przez cały rok jest tak kluczowe.
Jesienne dni z pozoru mogą nie wydawać się tak jasne, jednak promienie słoneczne przenikają przez chmury, a także okna samochodów i domów, powodując powstawanie drobnych linii, zmarszczek, nieestetycznych przebarwień i brązowych plam, a ostatecznie – zwiotczenie skóry.
Stosowanie SPF przez cały rok to najskuteczniejszy sposób ochrony skóry przed rakotwórczym promieniowaniem ultrafioletowym, a także przedwczesnym starzeniem, które jest główną przyczyną powstania drobnych linii, głębszych zmarszczek, plam czy przebarwień. Trzeba bowiem pamiętać, że to słońce jest odpowiedzialne za 90% widocznych zmian, które obserwujemy na naszej skórze, a które często przypisuje się starzeniu. Mimo, że codzienne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym jest obowiązkowe i niesie ze sobą wiele zalet dla naszej skóry, możesz być znacznie bardziej elastyczna, gdy chodzi o wybór tego odpowiedniego kremu.
Przede wszystkim, chcąc chronić skórę wybierz SPF o szerokim spektrum działania, a więc taki, który ochroni Cię przed promieniami UVA i UVB – 30 lub wyższym. Ważne jest, aby nakładać krem przeciwsłoneczny co najmniej na 20 minut przed wyjściem na zewnątrz i powtarzać aplikację co dwie godziny. SPF mierzy się na podstawie stężenia na skórze, a zatem, jeśli chcesz uzyskać filtr taki, jak na produkcie, musisz nałożyć odpowiednią jego ilość.
Najlepsze filtry przeciwsłoneczne?
Filtr mineralny czy chemiczny? Chemiczne filtry przeciwsłoneczne działają jak gąbka, pochłaniając promienie słoneczne. Z kolei, filtry fizyczne (inaczej mineralne) działają niczym tarcza - osadzają się na powierzchni skóry, odbijając promienie słoneczne. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne łatwiej wcierają się w skórę i nie pozostawiają białych śladów, a więc osoby o bardziej wrażliwej skórze powinny wybrać mineralny filtr przeciwsłoneczny.
Jak prawidłowo aplikować filtr przeciwsłoneczny? Dobrym wskaźnikiem wystarczającego krycia na jedną aplikację na całe ciało jest rozmiar produktu o wartości kieliszka, zaś na twarz równowartość 2 palców. Jeśli jesteś narażony na bezpośrednie działanie światła słonecznego, koniecznie pamiętaj o ponownej aplikacji SPF, najlepiej co 2 godziny bądź zawsze, gdy zmokniesz lub się spocisz. Ponadto, należy pamietać, że makijaż z filtrem SPF musi być nałożony na warstwę kremu przeciwsłonecznego.
Sprawdźcie wybór naszej redakcji 9 niezawodnych filtrów przeciwsłonecznych:
Tekst: Marlena Wysocka