Chanel nie od dziś, po raz kolejny udowadnia, że to nie jedynie eleganckie, kunsztowne ubrania czy dodatki, ale także kultura, tradycja i styl życia.
W 2021 roku francuski dom mody ogłosił Charlotte Casiraghi – wnuczkę księżnej Monako Grace nową ambasadorką i rzecznikiem Chanel. Matka Casiraghi, księżniczka Caroline z Hanoweru, najstarsza córka księżniczki Grace i księcia Rainiera III z Monako, była zaufaną przyjaciółką, a jednocześnie muzą zmarłego dyrektora kreatywnego domu mody – Karla Lagerfelda. Ta długa i bliska relacja podtrzymywana jest do dziś przez samą Virginie Viard. Casiraghi, która jest blisko domu mody już od czasów nastoletnich lat, została sfotografowana przez Lagerfelda do książki “The Little Black Jacket: Chanel’s Classic Revisited”, napisanej wspólnie przez niemieckiego projektanta i Carine Roitfeld jeszcze w 2012 roku. Obecnie Charlotte stale uczestniczy w wielu wydarzeniach oraz pokazach francuskiego domu mody, wiernie nosząc projekty Chanel.
Już na początku tego roku, Charlotte zdążyła pojawić się w kampanii Chanel Ready-to-wear 2021, sfotografowanej w Monako przez Inez van Lamsweerde i Vinoodha Matadina.
To jednak nie wszystko. Najnowszy projekt Virginie Viard i Charlotte Casiraghi zatytułowany Les Rendez-vous littéraires rue Cambon to seria tematycznych spotkań, które mają na celu zebranie w jednym miejscu pisarek i aktorek: a wszystko po to, aby podzielić się swoim wyjątkowym spojrzeniem na własną pracę oraz swoimi ulubionymi postaciami literackimi.
Pierwsze ze spotkań odbyło się 26 stycznia w salonach przy rue Cambon 31 i zadebiutowało jednocześnie na oficjalnej stronie internetowej Chanel oraz w mediach społecznościowych francuskiego domu mody.
Les Rendez-vous littéraires rue Cambon zainaugurował nie kto inny, jak ambasadorka i rzecznik domu mody Charlotte Casiraghi. Te absolutnie wyjątkowe potkania, organizowane przez cały rok wokół tematu emancypacji, umożliwią pisarzom i aktorkom w otoczeniu przyjaciół Chanel nie tylko czytanie, ale przede wszystkim dyskusję oraz dzielenie się swoim wyjątkowym spojrzeniem na ich twórczość bądź inne historyczne lub współczesne postaci literackie, które są im szczególnie bliskie.
We wstępie do pierwszego Rendez-vous littéraire rue Cambon [Literary Rendezvous przy Rue Cambon]. Autorka Sarah Chiche napisała, że: „Jedna kobieta może ukryć tysiąc innych”. To właśnie w nowym salonie Chanel Haute Couture przy 31 rue Cambon, odrestaurowanym przez paryskiego projektanta wnętrz Jacquesa Grange, odbyło się pierwsze spotkanie Charlotte Casiraghi i Sarah Chiche, dedykowane postaci Lou Andreasa-Salomé, inaugurujące serię wydarzeń literackich. Opracowane przez samą Virginię Viard – dyrektor artystyczną domu mody Chanel i Charlotte Casiraghi – ambasador i rzecznik francuskiego domu mody, wyjątkowe Rendezvous, skupione wokół tematu emancypacji, utrwalają tradycję literacką Chanel zapoczątkowaną przez samą Gabrielle Chanel, a kontynuowaną przez Karla Lagerfelda, nie tylko na nowo odkrywają pisarki z przeszłości, ale jednocześnie dają głos współczesnym autorkom.
Pierwsza z postaci – niemiecko – rosyjska pisarka i psychoanalityk, przyjaciółka Nietzschego, kochanka Rilkego i uczennica Freuda – Lou Andreas-Salomé – jak nikt uosabiała pragnienie wolności. Stworzyła obfity i niejednorodny zbiór prac składający się z powieści, opowiadań, esejów, listów i autobiografii. Jak powiedziała Charlotte Casiraghi: „Nie tylko spotykała się towarzysko i uwodziła najwspanialsze umysły swoich czasów, wywołując fascynację i pożądanie, ale sama była wybitnym mówcą, mediatorem, tłumaczem, a także teoretykiem i pisarką”.
Po przeczytaniu wybranych fragmentów prac Lou Andreas-Salomé, Charlotte Casiraghi i Sarah Chiche, w rozmowie z historykiem literatury Fanny Arama, rysują kontury osobowości, która nieustannie inspiruje. Co więcej, spoglądają wstecz na wpływ, jaki wywarła na nich ta opiekuńcza postać, kiedy po raz pierwszy odkryły ją jeszcze jako nastolatkowie, latem, w dniu ich siedemnastych urodzin, dzięki Karlowi Lagerfeldowi. Kierowana nadrzędnym pragnieniem wyzwolenia się, intelektualnym, rygorystycznym dążeniem, Lou Andreas-Salomé wiedziała, jak manifestować swoją wolność, czyniąc swoje życie dziełem, a swoją twórczość swoim życiem. Ponieważ, jak podkreśliła Sarah Chiche: „Pisanie jest aktem najbardziej wyzwolonym, miejscem, w którym nie ma horyzontu poza horyzontem”.
Niezwykła, pierwsza edycja Rendez-vous littéraires rue Cambon, a także cała zawartość stworzona wokół wydarzenia jest już dostępna od 29 stycznia 2021 roku na oficjalnej stronie domu mody chanel.com.
Tekst: Marlena Wysocka
Zdjęcia: materiały prasowe