Kwas salicylowy to składnik kremów, toników i peelingów. Sięgnąć po niego powinny szczególnie ci z nas, którzy borykają się z problemem zanieczyszczenia cery. Kwas salicylowy bardzo dobrze radzi sobie z trądzikiem, matuje skórę i spłyca blizny.
Kwas salicylowy to kwas BHA. W kosmetykach znajdziemy go samodzielnie lub w połączeniu z kwasami AHA. Z reguły jest delikatny dla skóry, jednak należy przestrzegać kilku zasad, aby nie dopuścić do poparzenia po kontakcie z kwasem. Z tego składnika często korzystają gabinety kosmetologiczne w trakcie złuszczających peelingów na twarz.
Jak działa kwas salicylowy
Kwas salicylowy rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu bez kłopotu dociera do warstwy rogowej skóry. Zmniejsza stany zapalne i przeciwdziała powstawaniu nowych. Skóra po zastosowaniu staje się wyraźnie matowa, a sebum nie wydziela się nadmiernie. W stężeniach powyżej 10 procent, które stosowane są w gabinetach, ma wyraźne działanie złuszczające skórę.
Bardzo dobrze radzi sobie z redukcją zaskórników i pryszczy, dlatego to kwas szczególnie polecany cerze trądzikowej. Warto stosować go jednak także w zapobieganiu wszelkim niedoskonałościom – kwas salicylowy zwęża pory i pozostawia cerę wygładzoną i rozświetloną.
Kwas salicylowy może okazać się pomocny także dla osób, które borykają się z problemem zapalenia mieszków włosowych.
Efekty kuracji kwasem salicylowym widać już zazwyczaj po około trzech tygodniach – skóra jest mniej zaczerwieniona przez niedoskonałości, zaskórniki stają się rzadkością a blizny wyraźnie bledną.
Jak stosować kwas salicylowy
Kwas salicylowy powinniśmy wprowadzać do naszej pielęgnacji stopniowo, aby nie spowodować nieprzyjemnych odczuć na twarzy. Najlepiej zacząć od małego stężenia i stosować dany kosmetyk raz na kilka dni. Z czasem, gdy nie zauważymy podrażnienia, możemy zwiększyć częstotliwość aplikacji.
Stosując kwas salicylowy musimy pamiętać o ochronie przed słońcem – SPF 50 na dzień to konieczność. Dobrze jest też stosować kwas tylko podczas wieczornej pielęgnacji.
Z reguły kwasu salicylowego nie powinno łączyć się z retinolem oraz bakuchiolem. Można za to łączyć go z innymi kwasami i witaminą C, o ile nie wywołuje to zaczerwienienia i podrażnienia. Powinniśmy wstrzymać się z aplikacją wtedy, gdy mamy na skórze otwarte, niezabliźnione rany. Po kwas salicylowy nie powinny też sięgać kobiety w ciąży.
Kosmetyki z kwasem salicylowym
W drogeriach znajdziemy kremy z kwasem salicylowym, które zwykle mają go w stężeniu nie większym niż jeden procent, w dodatku występują z innymi składnikami, na przykład kwasem hialuronowym lub mocznikiem. Taki kosmetyk możemy stosować codziennie, jeśli nie wywołuje on u nas podrażnień.
Dobrym sposobem jest stosowanie kwasu salicylowego w postaniu toniku, szczególnie jeśli na przykład borykamy się z wągrami na nosie. Przemywanie tonikiem tej strefy co drugi dzień szybko pożegna nasz problem.
Najwyższe stężenie kwasu salicylowego mają zazwyczaj sera i peelingi chemiczne do twarzy i jest to maksymalnie dwa procent. Tego typu produktów powinniśmy używać nie częściej, niż raz w tygodniu.
Tekst: Vers-24