Tekst: Julia Szułdrzyńska
Zdjęcia: loc.gov, pinterest.com
Szpiedzy wielokrotnie odgrywali ogromne znaczenie w przebiegu historii. Wpływali na wyniki wojen, przepływ informacji oraz życie ogromnej ilości ludzi. Mimo że jest to zajęcie kojarzone głównie z mężczyznami, kobiety również nie raz wykazały się ogromną odwagą, sprytem i inteligencją zdobywając oraz przekazując poufne informacje jako podwójne agentki. Poznajcie najsłynniejsze z nich, które dzięki swoim działaniom na zawsze zapisały się na kartach historii.
Mata Hari
A właściwie Margaretha Geertruida Zelle. Urodziła się w 1876 roku w Holandii. Już jako 18-latka została wydalona ze szkoły za romans z dyrektorem. W tamtych czasach taki występek był czymś niedopuszczalnym i zamknął jej szanse na dalszą edukację. Uznała, że skoro jest niewykształcona, jedyne co jej pozostało to znalezienie bogatego męża. Zaczęła przeglądać liczne oferty matrymonialne, by w końcu poznać w ten sposób, starszego od niej o dwadzieścia lat, kapitana Rudolfa McLeoda. Po kilku miesiącach znajomości para wzięła ślub. Ich relacja była niezwykle toksyczna. Dziewczyna zabawiała się za pieniądze męża i w szybkim tempie roztrwoniła cały jego majątek. Po urodzeniu dzieci zamiast poświęcić się roli matki, wdawała się w liczne romanse.
Po niedługim czasie nastąpiła separacja, a Margaretha nie miała żadnych środków do życia. Postanowiła zostać prostytutką. Jednak szybko zauważyła, że chce czegoś więcej, pragnie znowu bywać na salonach i prowadzić wystawne życie. W tym celu postanowiła zostać tancerką.
Mimo iż nie posiadała wybitnych zdolności tanecznych, każdy jej występ był niesamowitym widowiskiem. Odziana w delikatne, zwiewne szaty, wśród egzotycznych dekoracji poruszała się w rytm wschodniej muzyki. Oczarowała w ten sposób wielu mężczyzn, zajmujących często wysokie stanowiska.
„Nigdy nie umiałam dobrze tańczyć. Ludzie przychodzili mnie oglądać, bo byłam pierwszą, która ośmieliła się publicznie występować zupełnie nago.”
Właśnie wtedy przyjęła pseudonim Mata Hari. Szybko zrobiło się o niej głośno w całej Europie. Niestety jednak nie na długo. I wojna światowa gwałtownie zakończyła jej spektakularną karierę.
Z powodów kłopotów finansowych zgłosiła się do francuskiego wywiadu oferując szpiegostwo w zamian za milion franków. Niedługo później trafiła do aresztu podczas odbywania podróży do okupowanej Belgii. Przyznała się do współpracy z Francuzami, którzy z kolei temu zaprzeczyli i nakazali odesłać Matę do Hiszpanii. Tam zaczęła obracać się wśród wpływowych ludzi i przekazywać do Paryża informacje zdobyte od Niemców. W czasie kiedy Mata Hari przebywała w Hiszpanii, do Paryża dotarła informacja o niemieckim agencie przybyłym do tego kraju. Aresztowano ją i mimo wyjaśnień kobiety, że tak naprawdę nigdy nie działała na korzyść Niemiec i współpracowała wyłącznie z Francuzami, nie chciano jej wierzyć. Kontrwywiad francuski nie dopuszczał myśli, że mogła nastąpić pomyłka i pojmano niewłaściwą osobę. Holenderka została uznana za winną i 15 października 1917 roku została rozstrzelana.
Do tej pory postać Maty Hari budzi wiele kontrowersji. Jej liczne działania nadal owiane są tajemnicą. Jedno jest pewne – sporo namieszała podczas jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach świata. Informacje, które posiadała i przemycała zawierały ważne dane, mogące w znaczący sposób wpłynąć na bieg wydarzeń. Nie do końca jednak wiadomo jaki miały one wpływ na wynik wojny.
Krystyna Skarbek
Przyszła na świat w 1908 roku w Warszawie. Pochodziła z żydowskiej rodziny. Na wieść o wybuchu wojny przedostała się do Anglii, gdzie została przyjęta do agencji brytyjskiego wywiadu – Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE). Pod pseudonimem Christine Granville podróżowała po Europie zbierając informacje wywiadowcze, które dostarczyły Churchillowi cennych informacji na temat planowanej niemieckiej inwazji na ZSRR. W następnych latach, działając pod różnymi pseudonimami brała udział w licznych akcjach na różnych kontynentach. W 1945 roku, podczas pobytu w Kairze, została demobilizowana. Co ciekawe, po zakończeniu służby pracowała jako telefonistka, pokojówka, a nawet sprzedawczyni w domu towarowym Harrods. Kiedy była stewardesą na statku, poznała Dennisa Muldowneya, który później, w 1952 zamordował ją w londyńskim hotelu z powodu odrzuconych przez nią oświadczyn.
Ethel Rosenberg
Przed II wojną światową Ethel wyemigrowała z Rosji do Ameryki. Należała tam do partii komunistycznej, gdzie poznała swojego przyszłego męża, Juliusa. Po rozpoczęciu wojny, małżeństwo zaangażowało się w kampanię na rzecz przystąpienia Ameryki do koalicji antyhitlerowskiej. Rosenbergowie coraz mocniej popierali Stalina i jego działania.
Kiedy brat Ethel pracował nad konstrukcją soczewki do bomby atomowej, wykradł próbkę materiału rozszczepialnego ze strzeżonego laboratorium. Ethel napisała na ten temat szczegółową pracę, którą następnie przekazała wywiadowi sowieckiemu. Była to niezwykle cenna informacja, gdyż próbowano właśnie nad rozpracować amerykańską broń atomową. W 1951 małżonkowie zostali oskarżeni o zdradę państwa. Rozpoczął się głośny proces, określany „Procesem stulecia”. Ethel i Julius do samego końca utrzymywali o swojej niewinności. Po dwóch latach skazani zostali na śmierć na krześle elektrycznym. Odkryte w późniejszych czasach dokumenty wyraźnie wskazują na ich winę. Z pewnością odegrali oni kluczową rolę w opracowaniu sowieckiego programu atomowego.
For Vers-24, Warsaw