Przez długi czas hydrolat uważany był za produkt uboczny procesu otrzymywania olejków eterycznych. Dopiero nie dawno okazało się, że ma on doskonały wpływ na skórę i może być stosowany podczas jej pielęgnacji.
Hydrolat to kosmetyk, który najczęściej rozpylamy na powierzchni naszej skóry tuż po oczyszczeniu jej. Nie jest jednak tonikiem, tym bardziej nie działa tak jak płyn micelarny ani mgiełka do twarzy. Czym więc jest oraz jak działa hydrolat do twarzy? I najważniejsze, za co jest odpowiedzialny podczas codziennej pielęgnacji?
Hydrolat – co to jest?
Hydrolat to substancja, która powstaje w procesie destylacji. W wyniku tego procesu, w której udział bierze woda i całe rośliny, powstaje olejek eteryczny i woda, do której przenikły cząsteczki roślin i olejku eterycznego. Ta pozostała po reakcji woda to właśnie hydrolat.
Hydrolat – właściwości
Zawartość naturalnych substancji odżywczych z roślin w hydrolacie zdecydowanie ma pozytywny wpływ na skórę. Jest ona jednak na tyle mała, że nie podrażni ani nie wpłynie negatywnie nawet na tę najbardziej delikatną. Hydrolat łagodzi stany zapalne, przywraca właściwe pH skórze i przygotowuje ją na kolejne etapy pielęgnacji. Wspomaga także wchłanianie się substancji aktywnych z produktów, które nałożymy tuż po nim.
Hydrolaty wyprodukowane z różnych roślin różnią się także właściwościami:
- Hydrolat z róży damasceńskiej nawilża, regeneruje i działa przeciwzmarszczkowo
- Hydrolat z lawendy działa przeciwzapalnie i antyseptycznie oraz reguluje działanie sebum
- Hydrolat z oczaru łagodzi zaczerwienienie i poprawia ukrwienie
- Hydrolat z nasion dzikiej marchwi zmiękcza i regeneruje naskórek
Hydrolat – jak stosować
Najlepiej jest stosować hydrolat z atomizerem. Delikatną mgiełkę rozpylamy na twarzy, a za nim produkt się w pełni wchłonie, nakładamy krem bądź olejek. To najlepszy sposób, aby związać w skórze jak najwięcej wartości odżywczych, zarówno z hyrdolatu jak i z kosmetyku nałożonego tuż po nim. W takiej konfiguracji używamy hydrolatu zamiast toniku.
To jednak nie jedyne zastosowanie hydrolatu w codziennej pielęgnacji. Możemy dodawać go kilka kropel do domowych maseczek, zamiast stosować zwykłą wodę. Niektóre hydrolaty znajdą zastosowanie także dodawane do kremu na dzień lub na noc.
Hydrolat to w stu procentach naturalny kosmetyk, który warto wypróbować na własnej skórze. Wodna baza i charakterystyczny zapach, za którym idą wartości odżywcze może nie tylko urozmaicić codzienną pielęgnację, ale także wpłynąć na poprawę kondycji skóry.
Tekst: Vers-24