Emolienty to sprzymierzeńcy delikatnej, skłonnej do podrażnień skóry. Mogą być stosowane nawet u niemowląt i są popularnym składnikiem dermokosmetyków. Co to są emolienty i jak je poprawnie stosować?
Emolienty to grupa kosmetyków nazywana w ten sposób (maści, żele, szampony) ze względu na swoje emoliencyjne właściwości. Jednak emolient to tak naprawdę substancja natłuszczająca skórę, której podstawą jest olej. Emolientem jest więc na przykład znana nam wszystkim gliceryna, ale także wszystkie oleje roślinne, parafina, czy zawarte w kosmetykach silikony.
Jak działają emolienty?
Zasadnicze działanie emolientów opiera się na ich właściwości zatrzymywania wody w skórze. Zapobiegają w ten sposób jej wysuszeniu i zrogowacenia. Dodatkowo wspierają naturalną barierę lipidową skóry, nie naruszając jej i nie ‘zmywając’ jej natłuszczającej warstwy. Zmiękczają i uelastyczniają skórę, nie odprowadzając do zaczerwienia, suchości i podrażnień.
Emolienty – dla kogo?
Naturalne jest dla nas sięganie po produkty z emolientami w pierwszych latach życia dzieci. Emolienty u dzieci zapobiegają podrażnieniom i wysuszeniu, koją wszelkiego rodzaju wysypki i odparzenia pieluszkowe.
Z powodzeniem mogą być jednak stosowane także u dorosłych, szczególnie jeśli towarzyszy im uczucie ściągnięcia skóry, która przez nadmierną suchość staje się wrażliwa i cienka lub przetłuszczająca się. Emolienty są nieocenione w pielęgnacji zarówno AZS, jak i ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry). Pomagają skórze odnaleźć upragniony balans, aby ta mogła się zregenerować.
Emolienty możemy stosować także, jeśli posiadamy skórę normalną, która nie sprawia większych problemów. Jedynie przy skórze tłustej taki kosmetyk może ją nieco zapchać – jest to jednak kwestia obserwacji stanu skóry. Zdarza się, że skóra produkuje łój ze względu na nadmierne wysuszenie, na przykład przez wcześniejsze stosowanie wysuszających mydeł czy żeli do mycia ciała.
Kosmetyki z emolientami – emulsje, kremy, emolientowe odżywki do włosów
Najpopularniejszymi kosmetykami emolientowymi są olejki i emulsje do mycia ciała. Łączą w sobie delikatne właściwości myjące z natłuszczającymi. Często zmiana zwykłego żelu na emolientowy wystarcza, aby skóra odzyskała balans i przestała się nadmiernie wysuszać lub natłuszczać.
Kremy z emolientami sprawdzą się doskonale na wybrane partie ciała, na przykład suche łokcie i kolana, czy podrażnione i piekące od ciągłego mycia dłonie.
Z emolientami możemy spotkać się także w kosmetykach do włosów. Odżywki emolientowe nie powinny posiadać w składzie silikonów, za to mile widziane są wszelkiego rodzaju oleje (z awokado, makadamia, migdałowy). Taka odżywka skutecznie zmiękcza włosy, nabłyszcza je i chroni przed czynnikami zewnętrznymi.
Tekst: Vers-24