Francuski dom mody Chanel stworzył wyjątkową kolekcja ekskluzywnej biżuterii Le Paris Russe zainspirowane historią, Rosją i samą Coco Chanel. Tak powstały: The Muses, The Lovers, The Maison i The Friendships.
The Muses – Bogato zdobione, szerokie mankiety Aigle Cambon noszone zwykle na nadgarstku były niegdyś ulubionym elementem biżuterii Gabrielle Chanel. Zdobienie z motywem dwugłowego orła zostało zainspirowane lustrem w jej mieszkaniu przy Rue Cambon, z wysoko wznoszącym się, tym samym dwugłowym orłem. Główne kamienie ułożone w kształcie ośmiokąta nawiązują do odbijającej powierzchni lustra, która zupełnie przypadkowo odzwierciedla ukochane przez Coco Place Vendôme. Mademoiselle nigdy nie kryła przy tym, że pasjonuje ją wszystko, co rosyjskie. Najlepszym tego dowodem jest nie tylko jej romans z wielkim księciem Dmitrim, ale i niepowtarzalny zapach stworzony przez Coco – Cuir de Russie, który sprawiał, że romans wręcz unosił się w powietrzu i butiku Chanel przy Rue Cambon, gdzie kupcami i modelkami stali się wygnani rosyjscy arystokraci. Wkrótce inspiracją dla Gabrielle stały się słowiańskie piękności, które ucieleśniały wyobrażenie Coco o Rosji. Spośród nich, ze swoim imponującym wzrostem i chłodnym wyglądem najbardziej znaną postacią, która uciekła z Rosji podczas rewolucji była Lady Iya Abdy. Prasa szybko uznała za jedną z najpiękniejszych obcokrajowców w całym Paryżu, a najbardziej znani, wielcy fotografowie ówczesnej epoki chcieli uwiecznić jej wizerunek. Tymczasem dla Gabrielle Lady Abdy była po prostu przykładem skromnej elegancji, która wkrótce stała się jej muzą i zaufaną przyjaciółką. Wkrótce Lady Abdy stała się ambasadorką francuskiego domu mody, wkładając kreacje Chanel podczas spotkań z paryskimi znajomymi. Lady Abdy była prawdziwym ucieleśnieniem rosyjskiego uroku, pod którym tak bardzo pozostawała Chanel. Niezwykłe, zapierające dech w piersiach dzieła sztuki w postaci mankietów z żółtego złota, inspirowane rosyjskimi wzorami i teksturami powstały za pomocą tradycyjnych technik dłutowania, stworzone całkowicie ręcznie.
The Lovers– folklorystyczne, duże kolczyki to kolorowa interpretacja tradycyjnych rosyjskich haftów. Stworzone w odważnym, czerwonym kolorze uwielbianym przez Chanel, zawierają także pomarańczowe i granatowe kamienie, a także niebieskie i różowe szafiry, diamenty oraz perły. Gabrielle Chanel poznała Wielkiego Księcia Dmitrija Pawłowicza w Biarritz we Francji, który uciekł po wygnaniu z Rosji. Przepiękne, mieniące się, duże kolczyki są prawdziwym uosobieniem rosyjskiego przepychu.
The Maison – naszyjnik i kolczyki Sarafane zostały zainspirowane rosyjskim haftem, który Gabrielle Chanel włączyła do swoich kolekcji w momencie, gdy dostrzegła haft w popularnych sukienkach noszonych przez Rosjanki. Inspirowany haftem motyw kamelii został wykonany z diamentów i pereł, w całości skupiając się wokół oszałamiającego, okrągłego, bezbarwnego i nieskazitelnego diamentu o masie 10,18 karata. Bez wątpienia nie byłoby kolekcji Gabrielle Chanel inspirowanych Rosją, gdyby nie Wielka Księżna Maria Pawłowa z Rosji. Wygnana do Paryża podczas rewolucji rosyjskiej Wielka Księżna i jej brat ‑Wielki Książę Dmitri poznali Gabrielle Chanel. I chociaż na pierwszy rzut oka może nie wydawać się to oczywiste, Wielka Księżna Maria i Gabrielle Chanel miały ze sobą wiele wspólnego. Obie straciły bowiem matki gdy były jeszcze dziewczynkami, obie też uczyły się robótek ręcznych i szycia od zakonnic. Być może najbardziej zaskakującą i inspirującą dla Gabrielle cechą Księżnej była jej motywacja do zarabiania na swój sposób przy wykorzystaniu tradycyjnych rosyjskich technik haftu, których nauczyła się w swojej ojczyźnie. Zafascynowana tradycyjnymi, rosyjskimi wpływami, otoczona rosyjskimi kochankami i przyjaciółmi, Coco Chanel zleciła Wielkiej Księżnej wykonanie haftu dla swoich kolekcji – reinterpretacji ludowych i tradycyjnych rosyjskich motywów. Kolekcja ta była także początkiem ekskluzywnego partnerstwa między dwiema kobietami: pracowni hafciarskiej Kitmir. Elementy Sarafane mają elastyczną strukturę, umożliwiającą swobodę ruchów. Technika Perlé tworzy koraliki inspirowane Rosją, w których każdy malutki koralik jest wykonany ręcznie.
The Friendships – naszyjnik Aigle Protecteur z orłem dwugłowym, wykonanym z platyny i diamentów, czuwającym nad rzadkimi diamentami tarczowymi i błyszczącymi rzędami diamentów o szlifie briolette to hołd dla rosyjskiego Paryża Gabrielle Chanel. Zalany w 1909 roku przez mistyczną Rosję Paryż wykreował wizję Rosji w wyobraźni paryżan. Chociaż Gabrielle Chanel i Serge Diaghilev pochodzili z wyraźnie różnych środowisk – on z kulturalnej, zamożnej rosyjskiej rodziny, ona – sierota wychowana przez siostry zakonne, byli pokrewnymi duchami o podobnej etyce pracy. Pewnego wieczoru w swojej kamienicy przy 29 rue du Faubourg SaintHonoré Coco Chanel zorganizowała wspaniałe wydarzenie na cześć Diagilewa. Gabrielle Chanel zauważyła, że Paryż oszalał na punkcie żarliwych tancerzy i fikcyjnego, rosyjskiego wyrafinowania. W 1922 roku Gabrielle wprowadziła na rynek kolekcję „rosyjską” – wypełnioną rubaczkami, chustami babushkas i ludowymi haftami. Zainspirowany rosyjskimi artefaktami w mieszkaniu Gabrielle Chanel dyrektor artystyczny studia Chanel High Jewelry naszkicował naszyjnik Aigle Protecteur, tworząc wizerunek dwugłowego orła umieszczonego na ekstrawaganckim lustrze Chanel.
Tekst: Marlena Wysocka