Tekst: Julia Szułdrzyńska
Zdjęcia: collective-evolution.com, huffpost.com
Czarno-niebieska, czy biało-złota? Jeszcze niedawno cały świat zadawał sobie pytanie, jak to się dzieje, że ta sama sukienka, która w rzeczywistości jest czarno-niebieska, ukazana na jednej fotografii, postrzegana jest przez nas w dwóch wersjach. Naukowcy od razu pospieszyli z wyjaśnieniami, które rozwiązały światowy fenomen. Okazuje się, że nasz mózg różnie interpretuje barwy w zależności od kontekstu oraz oświetlenia. Teraz uwagę ludzi, którą przyciągnęła sukienka postanowiono wykorzystać w kampanii społecznej dotyczącej przemocy wobec kobiet, organizowanej przez The Salvation Army (Armię Zbawienia).
Młoda kobieta ubrana w słynną sukienkę w biało-złotych kolorach. Na jej ciele widać liczne siniaki, które wyraźnie świadczą o tym, że została pobita. Tuż obok widnieje napis: „Dlaczego tak trudno dostrzec czerń i błękit? Jedynym złudzeniem jest twoje przekonanie, że to jej wybór. Jedna na sześć kobiet pada ofiarą przemocy. Stop przemocy wobec kobiet”. Kluczowa jest tutaj gra słów w języku angielskim, gdyż wyrażenie „black and blue” oznacza nie tylko czerń i błękit, ale również siniaki.
Nie przypadkowo akcja prowadzona jest właśnie teraz. Jak wiadomo, 8 marca w wielu krajach obchodzony jest Dzień Kobiet.
„Wiemy, że jedna na cztery kobiety jest ofiarą przemocy domowej w Wielkiej Brytani. Ta innowacyjna i potężna kampania Armii Zbawienia w Południowej Afryce podkreśla to, że przemoc domowa jest często przeoczana przez społeczeństwo. Mamy nadzieję, że ten obrazek pomoże ludziom dostrzec prawdziwą wagę tego przestępstwa.”
Kampania natychmiast wywołała wiele kontrowersji wśród internautów. Być może jest dosyć brutalna, jednak trzeba przyznać, że skutecznie zwraca uwagę ludzi na problem. Akcja zbiera niezliczone pochwały za wykorzystanie szumu wokół sukienki do podkreślenia tak ważnej kwestii.
Pamiętajmy, że przemoc domowa, oraz przemoc wobec kobiet wciąż są zjawiskami powszechnymi. Są to sytuacje, które nie mogą zostać przemilczane, które wymagają natychmiastowego działania. Jeżeli kiedykolwiek będziesz świadkiem, zareaguj. Nigdy nie bądź obojętny.
For Vers-24, Warsaw