Promieniowanie słoneczne szkodzi naszej skórze, a dzięki kremom z filtrem możemy w łatwy sposób zahamować to działanie. Latem, gdy słońca jest więcej, nie powinniśmy rozstawać się z SPF-em. A jak jest jesienią?
Jesienią również z reguły nie powinniśmy odkładać kremu z filtrem na łazienkową półkę. Są jednak co do tego pewne wyjątki. W dodatku możemy nieco zmienić sposób i częstotliwość stosowania SPF.
Czy jesienią stosować krem z filtrem
Filtry SPF, niezależnie od tego czy to chemiczne czy fizyczne mają swoje zalety, ale i wady. Z jednej strony chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem, a co za tym idzie przed przedwczesnym starzeniem. Ochrona przed słońcem jest pierwszym krokiem przy zapobieganiu zmarszczkom i przebarwieniom, a także opóźnianiu utraty jędrności skóry.
Z drugiej jednak strony mogą powodować zapychanie porów skóry, szczególnie w przypadku cery tłustej. Zapchane pory to nie tylko nasilony trądzik i przetłuszczanie się, ale i… szybsze starzenie! Stosowanie filtra SPF możemy więc uzależnić od typu skóry – najlepiej jednak odnaleźć ten, który będzie po prostu dobrze działał na naszą skórę.
Kwasy i retinol a SPF
Jesień to czas, w którym wiele z nas decyduje się na terapię kwasami lub retinolem. Niezależnie od tego czy wykonujemy zabieg u kosmetyczki z użyciem wysoko stężonych kwasów, czy po prostu inwestujemy w bardziej przeciwzmarszczkowy krem z dawką retinolu, nie możemy zapominać o kremach z filtrem. Aktywne składniki uwrażliwiają skórę na słońce, i choć najgroźniejsze jest stosowanie kwasów latem, jesienią również możemy nabawić się przebarwień i oparzeń.
Krem z SPF a witamina D
W naszej szerokości geograficznej w pełni słonecznych dni jesienią jest niewiele, a z miesiąca na miesiąc promieni słonecznych dociera do nas coraz mniej. Trzeba pamiętać, że słońce nie tylko szkodzi skórze – w małych dawkach ma bardzo pozytywny wpływ bo stymuluje wytwarzanie w organizmie witaminy D. Jej niedobór może przyczyniać się do obniżenia nastroju, stanów depresyjnych, bólów w stawach, a nawet zaburzeń hormonalnych. Możemy więc jesienią przestać używać SPF, jeśli chcemy, aby skóra dostała nieco witaminy D. Mimo wszystko naszym zdaniem bardziej efektywne będzie regularne suplementowanie jej.
Tekst: Vers-24