Refleksologia wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Jej główne założenia opierają się na przekonaniu, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo dzięki prawidłowemu przepływowi energii życiowej przez kanały, które są nazwane meridianami. Refleksologia to forma pracy z ciałem, która polega na wywieraniu nacisku na dłonie, stopy lub twarz w celu wywołania korzyści w innych częściach ciała. Refleksolodzy uważają, że na stopach, dłoni i twarzy znajdują się refleksy, czyli punkty które są odpowiednikami organów znajdujących się w naszym ciele. Stosując ucisk na odpowiednie obszary, refleksolog usuwa blokady energetyczne, które powstają w kanałach i tym samym „uzdrawia” powiązane obszary ciała. Na różnych obszarach stóp znajdują się refleksy, które reprezentują poszczególne organy wewnętrzne. Przykładowo, na paznokcie reprezentują nasze włosy i twarz a na duże palce odzwierciedlają nasz mózg i centralny układ nerwowy. Czubki palców odbijają głowę, zaś na łuku stopu znajdują się wątroba, trzustka i nerki.
Sposób, w jaki refleksologia łączy miejsca na zewnątrz ciała z jego wnętrzem, przypomina trochę akupunkturęm jednak ta terapia wykorzystuje punkty na całym ciele, a nie tylko na stopach czy dłoniach, tak jak refleksologia.
Jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie refleksologii?
Refleksologia może spowodować, że poczujemy się mniej zestresowani, a bardziej zrelaksowani i energiczni, ale jeśli odczuwacie problemy zdrowotne, korzyści mogą znacznie większe.
Naukowcy przeanalizowali badania dotyczące psychologicznych korzyści płynących z refleksoterapii i stwierdzili, że poprawia ona samopoczucie i ułatwia radzenie sobie z chorobą.
Refleksologię poleca się przy następujących schorzeniach:
- nadmierny stres,
- bóle głowy i migreny,
- bezsenność,
- bóle kręgosłupa,
- zaburzenia trawienia,
- urazy sportowe,
- stwardnienie rozsiane.
Refleksologia jest stosowana w opiece pooperacyjnej oraz opiece paliatywnej. Przeprowadzone badania wykazały, że masaż refleksologiczny był bardziej skuteczny w łagodzeniu bólu związanego z chorobą nowotworową i bólu związanego z zabiegiem chirurgicznym niż klasyczny masaż ciała lub masaż aromaterapeutyczny.
Typowy zabieg trwa od 30 do 60 minut i rozpoczyna się od wywiadu oraz konsultacji na temat zdrowia i stylu życia. Następnie terapeuta przechodzi do stosowania delikatnego dotyku stóp, a następnie ucisk staje się coraz mocniejszy. Gdy refleksolog natrafi na punkt który odpowiada choremu narządowi, możemy poczuć silny ból. To miejsce jest masowane poprzez uciskanie palcami lub ugniatanie dłonią zwiniętą w pięść.
Kiedy unikać refleksologii?
Pamiętaj, aby przekazać refleksologowi pełną i dokładną historię swojego zdrowia. Jeśli masz owrzodzenia stopy, urazy, rany na stopach lub schorzenia sercowo-naczyniowe, refleksologia nie będzie dobrym rozwiązaniem.
Refleksologia jest niedpowiednia dla osób z cukrzycą, chorobą zwyrodnieniową stawów, cukrzycą, problemami z krążeniem, czynnymi infekcjami, osteoporozą, chorobami zakaźnymi oraz dla kobiet w ciąży.
Należy pamiętać, że podobnie jak inne terapie, refleksologia jest jedynie uzupełnieniem zabiegów medycznych. Można ją stosować razem z tradycyjną opieką medyczną, ale nie jest dla niej alternatywą. Refleksolodzy nie diagnozują ani nie leczą chorób.
Tekst: Martyna Ludwiniak