Tekst: Martyna Ludwiniak
Zdjęcia: kopernik.org.pl
Wystawę LUSTRA można oglądać od 15 października do maja 2016 roku. Składa się z ponad 30 eksponatów – kalejdoskopów, lustrzanych układanek, krzywych zwierciadeł pozwalających poznać zjawisko symetrii i instalacji umożliwiających zobaczenie nieskończonej ilości własnych odbić. Wystawa została przygotowana przez szwajcarską Technoramę – jedno z najważniejszych centrów nauki na świecie. Eksponaty współtworzył brytyjski psycholog percepcji – Richard Gregory. Sprawdzicie, w jaki sposób powstają lustrzane obrazy oraz jak widzi je oko, a także jak widzą Was inni. Podczas zwiedzania przekonacie się, czy to prawda, że lustra zamieniają prawą stronę z lewą, wejdziecie do wnętrza lustrzanego sześcianu i co najbardziej zaskakujące – spojrzycie głęboko we własne oko – a dokładnie w 285 jego odbić.
Centrum Nauki Kopernik przygotowało dla Was następujące lustra:
Ja latam!
Jedno lustro dzieli nasze odbicie na pół, a drugie ten obraz odbija. Widzimy jedną, symetrycznie odbitą połówkę siebie. Wystarczy, że staniemy na jednej nodze, a obserwowana sylwetka… oderwie się od ziemi.
Znikająca sylwetka
Lustro fenickie dzieli dwa identycznie oświetlone i umeblowane pomieszczenia. Na szybie obrazy mieszają się w różnych proporcjach i mamy złudzenie, że odbicie naszej sylwetki znika. To efekt o nazwie Duch Peppera, często wykorzystywany w teatrze.
Przesłuchanie
Lustro fenickie wykonane jest z warstwy metalu napylonej na szybę. Jest ona tak cienka, że kiedy po jednej stronie szyby zgasimy światło, możemy obserwować, co dzieje się po oświetlonej stronie, samemu będąc niewidocznym.
Nasze boskie ciała
Przeglądając się w tym lustrze sprawdzamy, jak z wiekiem zmieniają się proporcje ciała ludzkiego. We wszystkich prezentowanych sylwetkach punktem odniesienia jest głowa – jej rozmiar został przeskalowany tak, aby łatwo można było porównać pozostałe proporcje ciała.
Lustereczko, powiedz przecie…
Jak sądzicie, kiedy lustro odbija Was w skali 1:1? Oceńcie to „na oko” i sprawdźcie, czy macie rację. Tego typu techniki są stosowane w diagnostyce chorób takich jak anoreksja. W Centrum Nauki Kopernik to tylko zabawa, której nie należy interpretować zbyt dosłownie.
Pedałujący szkielet
Półprzepuszczalne lustro pozwala nam zobaczyć własne odbicie, nałożone na obraz jadącego na rowerze obok szkieletu. Dzięki temu możliwa jest obserwacja układu kostnego podczas ruchu.
Kalejdoskop (Bzzz)
Wejdźcie do trójkątnego tunelu, wyłożonego lustrami. Wasze odbicie będzie zwielokrotnione, jak w kalejdoskopie.
Odbicie (Bzzz)
Krzywe zwierciadła zmieniają nasze odbicie. Tutaj widzimy siebie bardzo chudych i nienaturalnie grubych. To zawsze wywołuje salwy śmiechu.
Zajrzyjcie do CNK – LUSTRA już tam na Was czekają!
For Vers-24, Warsaw