Było 10 faktów na temat H&M’u, więc teraz czas na Starbucksa!
Najsłynniejsza kawiarnia na świecie została założona 30 marca 1971 w Seattle w stanie Waszyngton. W 1987 przejęta przez Howarda Schultza.
Howard Schultz to jeden ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, warto wiedzieć, że to jest odpowiedzialny za sukces kawiarnii. Synna marka znana jest z niepowtarzalnego klimatu, pysznej kawy oraz kubków z napisanym przez kelnera imieniem.
W Polsce możemy cieszyć się Starbucksem od 7 kwietnia 2009 roku, kiedy to na warszawskim Nowym Świecie swoje drzwi otworzyła pierwsza kawiarnia.
Chcesz wiedzieć jeszcze więcej?
Poniżej przedstawiamy 10 ciekawostek z życia Starbucksa o których pewnie nigdy nie słyszeliście.
1. W 2008 powstał serwis społecznościowy mystarbucksidea.com, w którym klienci i pracownicy firmy mogą przedstawiać swoje pomysły i propozycje dotyczące zmian w sieci Starbucks.
2. Graficznym symbolem koncernu Starbucks jest syrena znana z mitologii greckiej. Oczywiście nie bez powodu. Otóż kawę do USA dostarczały statki, które zazwyczaj miały na dziobie rzeźby przedstawiające syreny. Rzeźby syren na statkach miały z kolei odstraszać mitologiczne syreny, które według legend zwodziły marynarzy doprowadzając tym samym do zatonięcia statku.
3. Starbucks na Instagramie zachęca do tagowania zdjęć tagiem #Starbucks. Niektóre udostępnia na swoim profilu i opisuje autora. Tym samym galerię napojów marki tworzy nie tylko sam Starbucks, ale i jego fani. Oprócz zdjęć kawy marka regramuje również te, które pasują do cyklu #baristalove, czyli kreatywne napisy i rysunki stworzone przez pracowników sieci na papierowych kubkach Instagramowiczów. Ci drudzy, świadomi lub nie, stają się pośrednim nadawcą komunikatu: “W Starbuksie jest nie tylko dobra kawa, ale i przyjazna atmosfera i serdeczni kelnerzy, którzy potraktują cię indywidualnie”. Nie trzeba chyba mówić, że marce jest to na rękę.
4. Starbucks produkuje pod własną marką likiery Starbucks Liqueurs, lody Starbucks Ice i syropy Starbucks Syrups.
5. W wybranych kawiarniach Starbucks istnieje możliwość kupienia smoothie z soków tłoczonych na zimno firmy Evolution Fresh. Są to soki, które nie posiadają żadnych barwników, substancji słodzących, czy syropu wysokofruktozowego. Smoothie Evolution fresh jest dostępne w 3 smakach I jest w 100% naturalne oraz ma mniej kalorii niż inne napoje.
6. Aktualnie w Polsce znajduje się tylko 37 kawiarni Starbucks. Mało, prawda?
7. W 2004 Starbucks wygrał walkę sądową o swój znak towarowy w Rosji, która toczona była przeciwko jednej z lokalnych firm. Podobne procesy zostały wytoczone w kilku państwach Azji.
8. W 2012 oraz w 2015 roku w Polsce powstały kawiarnie Starbucks Reserve. To co wyróżnia koncept Starbucks Reserve to tzw. stanowisko „slow coffee”. Miejsce charakteryzuje się wyjątkową oferta rzadkich i wysokiej jakości kaw ziarnistych zaparzanych na różne sposoby, a także elegancki wystrój wnętrza. W kawiarniach tych Starbucks oferuje kawę z systemu clover, czyli z ciśnieniowo-próżniowego urządzenia. Dostępne są tam także kawy z limitowanych edycji. Starbucks Reserve można odwiedzić na Nowym Świecie 62 w Warszawie oraz na ul. Oławskiej 1/1 we Wrocławiu.
9. Starbucks wprowadził na rynek Kartę Starbucks z programem nagród My Starbuck Rewards. Polega to na tym, że przy każdej transakcji za którą zapłacisz kartą dostaniesz “gwiazdkę” (nie ważne czy kupisz kawę, herbatę, czy muffinka). Za każde 10 gwiazdek na Twoim koncie, otrzymasz darmowy napój w rozmiarze Tall. W dniu swoich urodzin dostaniesz urodzinowego muffinka.
10. Starbucks nie miał dotąd żadnych problemów z prawem, ale kontrowersje wzbudza polityka firmy, polegająca na zdecydowanym wspieraniu małżeństw homoseksualnych. Jeden z akcjonariuszy firmy Tom Strobhar, otwarcie zarzucił Howardowi Schultzowi, że to właśnie popieranie związków osób tej samej płci jest przyczyną gorszych wyników finansowych sieci w ostatnich kilku miesiącach. W odpowiedzi na ten zarzut, prezes zaskoczył wszystkich, mówiąc, że jeśli komuś nie podoba się taka polityka firmy, może sprzedać swoje akcje i zainwestować gdzie indziej.
Tekst: Sonia Krupinska
Zdjęcia: VERS-24
For Vers-24, Warsaw